Zawody we Włocławku rozegrane

28 czerwiec 2012
Autor :  

W miniony weekend odbyły się Włocławskie Zawody Mikrolotowe. Pogoda, która utrudniła przylot zawodnikom, w czasie konkurencji już nie płatała figli. Ostatecznie zgłosiło się jedenaście załóg, ale w szranki stanęło dziewięć - startowało sześć samolotów i trzy motolotnie.

Aeroklub Włocławski, jak co roku ugościł pilotów i nawigatorów miłą atmosferą i dość trudnymi zadaniami. Zawodnicy zaczęli się zlatywać w piątek wieczorem. Pierwsza doleciała załoga z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej (nawigator pierwszy raz na zawodach mikrolotowych). Wkrótce po niej jeszcze dwa samoloty. Chętni trenowali lądowania na silniku i bez. Kolejni konkurenci dotarli w sobotę rano, wprost na odprawę, którą prowadził dyrektor sportowy Stanisław Szpera, a zawody otworzył dyrektor aeroklubu, Marek Koziński.

W sobotę odbyły się dwie konkurencje – nawigacja i precyzja lądowania. Stanisław Szpera zaserwował zawodnikom na „śniadanie” zadanie o nazwie lot po spirali. Nawigacja polegała na locie po znanej trasie – spirali o zmniejszającej się średnicy i utrzymywaniu zadanej prędkości. Na trasie o długości około 140 km było do zidentyfikowania czternaście zdjęć. Dodatkowym utrudnieniem było wyznaczenie końcowego punktu trasy, nad którym należało się po prostu zameldować, ale najpierw trzeba było znaleźć cztery zdjęcia oznakowane literami, połączyć je i znaleźć miejsce, gdzie proste się przecinają. Żadnej z załóg samolotowych się to nie udało. Zadanie było trudne, dodatkowo mocno przeszkadzał zachodni wiatr. Lądowanie po trasie należało wykonać na celność w decku.

Po południu maszyny ruszyły niczym formacja wojsk w szyku na start mikrolotowy. Odbyły się cztery kolejki lądowań klasycznych – start z decku (czyli ze 100 m), krąg nad znaki na 304,8 m i wyłączenie silnika, następnie lądowanie z zatrzymaniem w decku. Wiatr nieco ucichł, ale ciszy nie było i zdarzały się niedoloty. Na pocieszenie Aeroklub Włocławski zaprosił zawodników i gości na wspólne grillowanie.

Noc z soboty na niedzielę była deszczowa, ale o poranku znowu świeciło słońce. Odprawa przed drugą konkurencją nawigacyjną odbyła się o dziewiątej rano, a pierwsze starty do konkurencji rozpoczęły się o godzinie jedenastej. Załogi startowały co trzy minuty. Tym razem trasa składała się z odcinków prostych, a w połowie zawierała korytarz o szerokości około 5 km, w którym należało się poruszać zgodnie z kierunkiem trasy i odszukiwać obiekty ze zdjęć. Później ponownie był powrót na końcowe odcinki, na których, jak i na początku trasy, były niejawne punkty pomiaru czasu. To zadanie też do łatwych nie należało, ogólnie ciężko było nawigować na niedokładnych mapach, jakie otrzymały załogi. Nikt się nie zgubił, wszyscy bezpiecznie trafili z powrotem na lotnisko. Piloci musieli dodatkowo prowadzić korespondencję w pobliżu lotniska ze względu na odbywające się cały dzień loty szybowcowe i skoki spadochronowe.

Zawody należy zaliczyć do niezwykle udanych – rozegrano zaplanowane konkurencje, wreszcie samolotów było więcej niż motolotni. Dla członków kadry narodowej włocławskie zawody były dobrym treningiem przed Mistrzostwami Polski, które będą rozgrywane już 4-8 lipca na Słowacji. Walka o podium trwała do samego końca, ostatecznie zwyciężyli Ci, którzy mieli najlepszą obserwację i wygrali lądowania. Poniżej wyniki, podzielone na dwie klasy – samoloty i motolotnie.

Samoloty:

  • Dariusz Kędzierski, Sylwia Żaczyk (Aeroklub Warszawski)
  • Jakub Nawrocki, Kazimierz Nawrocki (Aeroklub Włocławski)
  • Anja Tatarczuk, Wojciech Mamona (Aeroklub Ziemi Zamojskiej)
  • M. Szurgot, M. Jarmuszczak
  • W. Dąbrówka, N. Płaskociński (pierwszy raz na zawodach mikrolotowych)
  • A. Napolski, K. Siejek

Motolotnie:

  • P. Jurkiewicz, D. Jurkiewicz
  • R. Wawrzyniak
  • R. Ruks

Do zobaczenia zatem we Włocławku za rok! Oby w większej liczbie załóg, zwłaszcza że debiutantom i konkurencje i atmosfera się podobały! Może uda się poszerzyć zawody o trening?

Anja Tatarczuk

Kontakt

Aeroklub Ziemi Zamojskiej
Mokre 115, 22-400 Zamość
tel. 84 616 92 59

Bank i numer konta

Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta 89 1240 2816 1111 0000 4015 2707

Konto Sekcji Spadochronowej:
Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta: 32 1240 2816 1111 0010 7415 6758

SMS Zgłoszenie zdarzenia
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …