12 Otwarte Mikrolotowe Mistrzostwa Słowacji, XXIV Mikrolotowe Mistrzostwa Polski zakończone

12 lipiec 2012
Autor :  

12 Otwarte Mikrolotowe Mistrzostwa Słowacji, a zarazem XXIV Mikrolotowe Mistrzostwa Polski dobiegły końca. W klasie AL oba tytuły mistrzowskie wywalczyła załoga Kędzierski - Szurgot na samolocie Aeroprakt 20.

Zawody można uzna za udane. Trasy i zadania były trudne, a pogoda nie sprzyjała koncentracji. Upały dochodziły do 40 stopni C, a żar lał się z nieba już od dziewiątej rano, pomimo górzystej okolicy. A wieczorem potrafiły lotnisko nawiedzi burze, psując plany – konkurencję lądowań bez silnika odwołano z powodu niesprzyjających warunków. Zadania nawigacyjne były rozgrywane wcześnie rano, pierwsze starty były około godziny 7 rano.

Polskich załóg było 5, czeskich 11, byli też Węgrzy i Rosjanie oraz jedna załoga słowacka. Ogólnie atmosfera była dobra, polska ekipa potraktowała rywalizację na arenie międzynarodowej (oprócz niej walczyliśmy ze sobą o Mistrzostwo Polski) jako świetny trening przed Mistrzostwami Świata, które już za trzy tygodnie i przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Europy, które odbędą się właśnie w Kamenicy.

Zbyt dużo rywalizacji sportowej niestety nie było, niektóre załogi były wyraźnie faworyzowane przez sędziów i nie sprzyjało to uczciwej konkurencji. Zdarzyły się też wydarzenia, które miały wpływ na bezpieczeństwo lotów, ale niestety kierownik sportowy nie uznał za stosowne omówić je na odprawach. Pozostaje mieć nadzieję, że przyszłoroczne mistrzostwa będę rozgrywane fair play. Czego życzymy sobie, konkurentom i organizatorom.

Sukcesem jest obecność Polaków na podium w każdej rozgrywanej na Słowacji klasie. Największy zainteresowaniem wśród zawodników cieszyła się klasa samolotów dwuosobowych. Najmniej pilotów latało na "jedynkach" - rywalizowały dwie motolotnie i motoszybowiec razem w klasie AL/WL 1.

Na drugim miejscu na podium międzynarodowym wśród motolotni stanęło rodzeństwo Jurkiewiczów, wygrywając tym samym z Mariuszem Jarmuszczakiem i Robertem Hawrajem. W klasie samolotów, oprócz zwycięzców startowała załoga Anja Tatarczuk i Wojciech Mamona z Aeroklubu Ziemi Zamojskiej, w jedynkach wziął udział motolotniarz Roman Wawrzyniak. W przyszłym roku Mistrzostwa Polski planowane są w Częstochowie, na lotnisku Rudniki, mam nadzieję, że frekwencja tym razem dopisze i nie będzie mniejsza, niż na zawodach słowackich, gdzie łączna ilość załóg ostatecznie wyniosła 22.

Na Mistrzostwa Świata Mikrolotów w Hiszpanii (start już na początku sierpnia) szykują się cztery załogi: na samolocie Darek Kędzierski i Mieczysław Szurgot, na motolotniach: Jurkiewicze i Mariusz Jarmuszczak z Romanem Ruksem, na jedynce Robert Hawraj oraz, tu niespodzianka, najprawdopodobniej w klasie żyroskopów: Henryk Orwat z Jerzym Grabowskim. Trzymajcie kciuki za naszą Reprezentację Narodową!

Anja Tatarczuk

Kontakt

Aeroklub Ziemi Zamojskiej
Mokre 115, 22-400 Zamość
tel. 84 616 92 59

Bank i numer konta

Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta 89 1240 2816 1111 0000 4015 2707

Konto Sekcji Spadochronowej:
Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta: 32 1240 2816 1111 0010 7415 6758

SMS Zgłoszenie zdarzenia
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …