W Aeroklubie Ziemi Zamojskiej znów sypnęło diamentami i złotem

12 październik 2012
Autor :  

W AZZ znów sypnęło diamentami i złotemKolejny nasz zawodnik - Mariusz Rachwał w dniu 5 października br. zdobył swój trzeci diament, uzyskał Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami. Jest to międzynarodowe odznaczenie cywilne przyznawane szybownikom przez FAI (Międzynarodowa Federacja Zrzeszająca Aerokluby Narodowe) za dokonania w sporcie szybowcowym. Swój trening zaplanował specjalnie w Beskidzie Andrychowskim, bowiem przewyższenia o którym marzył,  można dokonać właśnie górach, przy halnym wietrze. Jak sam mówi – chciał sobie sprawić urodzinowy prezent.

W AZZ znów sypnęło diamentami i złotemI udało się! Latając nad jeziorem Międzybrodzkim, na górze Żar, podobnie jak Jacek Flis, Mariusz Rachwał odnotował swój kolejny sukces. Na szybowcu Jantar Standard 3 Victor India  uzyskał przewyższenie 5400 metrów.

Mariusz Rachwał swój pierwszy diament, tym samym kwalifikację do Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów,  uzyskał w roku 1982  przelatując na szybowcu Pirat odległość 300 km, drugi – w roku 1986, na szybowcu Jantar, przelatując odległość 500 km.

W AZZ znów sypnęło diamentami i złotemMiłośnik lotnictwa swoją pasję rozpoczynał w sekcji modelarskiej Młodzieżowego Domu Kultury w Zamościu, a następnie kontynuował w AZZ. Od roku 1977 był członkiem sekcji szybowcowej. Kolejne lata kariery i treningów Pana Mariusza były bardzo owocne. W 1985 roku został Mistrzem Polski Junirów w szybowcowej klasie standard, i tym samym zakwalifikowany  został do Szybowcowej Kadry Narodowej Seniorów, (już w wieku 23 lat!) w której był kilkanaście lat.

W 1987 roku wygrał Międzynarodowe Mistrzostwa Szybowcowe na Węgierzech. W 1989 roku na Mistrzostwach Państw Socjalistycznych (ostatnich jakie się odbyły) w Lesznie zajął czwarte miejsce, w klasie standard oraz wykonał lot docelowo powrotny, pokonując trasę 770 km, z Zamościa do Osowy (k/Suwałk). W 1994 był tzw. trójkąt – trasa z trzema punktami zwrotnymi – odległość 760 km. Odnotował na swoim koncie także starty w Mistrzostwach Europy.

A dziś Pan Mariusz, wychowanek AZZ jest kapitanem w Polskich Liniach Lotniczych LOT, lata samolotem Embraeer 170/190.

Kontakt

Aeroklub Ziemi Zamojskiej
Mokre 115, 22-400 Zamość
tel. 84 616 92 59

Bank i numer konta

Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta 89 1240 2816 1111 0000 4015 2707

Konto Sekcji Spadochronowej:
Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta: 32 1240 2816 1111 0010 7415 6758

SMS Zgłoszenie zdarzenia
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …