Pilot i nawigator nagrodzeni!

18 marzec 2013
Autor :  

Lotnicze zawody rajdowo-nawigacyjne odbyły się w dniach 6-10 marca 2013 r. na lotnisku w Radawcu koło Lublina. To już 47. edycja Lubelskich Zimowych Zawodów Samolotowych. To jedyna tego typu impreza w sezonie zimowym, której początki sięgają lat 30-tych.

Załoga Aeroklubu Ziemi Zamojskiej składała się z dwóch członków: pilota - Michał Iwanicki i nawigatora – Damian Chodurski. Zadaniem nawigatora było wykreślenie trasy na mapie. Ok. 20 min przed startem załoga otrzymuje kopertę, w której znajdują się: mapy, opis punktów zwrotnych i przebiegu trasy, czasy na punktach zwrotnych, zdjęcia obiektów na ziemi. Nawigator wykreśla trasę, a pilot w tym czasie zapoznaje się ze zdjęciami, rozcina je i rozkleja po kabinie. Czas przed startem nie jest wystarczający na  narysowanie całej trasy dlatego nawigator w pierwszej części lotu nadal zajmuje się kreśleniem trasy. Zadaniem pilota jest odnajdowanie obiektów, które są na zdjęciach i nanoszenie ich na mapę oraz porównywanie zdjęć punktów zwrotnych (ocena prawda/fałsz). Pilot musi również wlecieć na dany punkt zwrotny (jest ich ok. 12-13) w danym czasie, tolerancja +/- 2 sek.  Cała trasa trwa ok. 1 h 20 min. Nawigator po skończeniu kreślenia mapy pomaga pilotowi w odnajdowaniu obiektów ze zdjęć. Dużym utrudnieniem podczas tych zawodów są warunki pogodowe, które bardzo często znacznie ograniczają widoczność.

"Początkowo w planie było rozegranie trzech konkurencji. Były bardzo trudne warunki atmosferyczne w tych dniach. Tegoroczna edycja zimowego latania nie miała dla nas litości" – podkreśla pilot AZZ - Michał Iwanicki.

Warunki pogodowe w pierwszym dniu zmusiły organizatorów do przerwania konkurencji. Drugiego dnia silne opady śniegu wraz z bardzo niskimi podstawami chmur uniemożliwiły starty załóg.  Dopiero trzeciego dnia pogoda pozwoliła na rozegranie konkurencji, a trener  kadry pilotów Andrzej Osowski  wyłonił zwycięzców.

Załoga AZZ otrzymała przechodnią statuetkę dla najmłodszej załogi oraz nagrodę Fair Play od dyrektora sił Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie gen. bryg. rez. pil. inż. Ryszarda Hać.

Kontakt

Aeroklub Ziemi Zamojskiej
Mokre 115, 22-400 Zamość
tel. 84 616 92 59

Bank i numer konta

Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta 89 1240 2816 1111 0000 4015 2707

Konto Sekcji Spadochronowej:
Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta: 32 1240 2816 1111 0010 7415 6758

SMS Zgłoszenie zdarzenia
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …