Człowiek wielu talentów w bibliotece

23 kwiecień 2013
Autor :  

Człowiek o nietuzinkowych zainteresowaniach będzie w tym tygodniu gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Józefowie. W piątek 26 kwietnia o 13.00 w józefowskiej książnicy odbędzie się spotkanie z Mieczysławem Kozdrą - pilotem, malarzem, podróżnikiem, pisarzem, publicystą i dziennikarzem.

Członek Aeroklubu Ziemi Zamojskiej będzie nie tylko opowiadać o przeróżnych swoich pasjach, ale także promować swoją książkę pod tytułem "Między startem a lądowaniem". Głównym inicjatorem spotkania jest Doradca Burmistrza Józefowa Ireneusz Wilczyński, prywatnie również pilot szybowcowy i samolotowy.

Mieczysław Kozdra urodził się w 1935 roku w Katowicach. To licencjonowany pilot szybowcowy, samolotowy i balonowy, a także skoczek spadochronowy, który z lotnictwem jest związany od 1951 roku. Jest dwukrotnym szybowcowym rekordzistą Polski, Mistrzem Sportu w szybownictwie i działaczem lotniczym. W swojej karierze lotniczej zdobył Złotą Odznakę Szybowcową z trzema diamentami, "Błękitne Skrzydła" oraz Złoty Medal Aeroklubu Polskiego.

Zdolności plastyczne Mieczysław Kozdra ujawnił jeszcze w szkole średniej, a pierwsze artystyczne wyróżnienie zdobył w ogólnopolskim konkursie prac plastycznych uczniów szkół ogólnokształcących. Mieszkając we Wrocławiu poznał studentów Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, którzy wprowadzili go w tajniki sztuki malarskiej.

W swoich pracach preferuje technikę olejną na płótnie. Swobodnie porusza się w takich dziedzinach jak pejzaż, martwa natura i portret, a jego dorobek artystyczny był prezentowany na 19 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wiele obrazów Mieczysława Kozdry znajduje się w prywatnych zbiorach w Austrii, Meksyku, Australii, USA i Kanadzie, a także w instytucjach i obiektach sakralnych. Największy zbiór jego wielkogabarytowych obrazów można znaleźć w Kościele Ducha Świętego w Krasnobrodzie.

Mieczysław Kozdra to także dziennikarz Polskiego Radia Wrocław i podróżnik. Razem z żoną Barbarą odwiedził ponad 40 krajów na kilku kontynentach. Byli m.in. w: Meksyku, Indiach, Nepalu, Chinach, na Karaibach i w większości krajów arabskich. Trzydzieści lat temu zamienił Warszawę na Roztocze, a piękno miejscowej przyrody zagościło na stałe w jego twóczości artystycznej.

Mieczysław Kozdra zajmuje się również publicystyką i pisarstwem. Wydał m.in. książkę "Między startem a lądowaniem", którą będzie można kupić podczas piątkowego spotkania w józefowskiej bibliotece. Zgodnie ze swoim zwyczajem Mieczysław Kozdra nie pobiera za nią honorarium. Dochód z jej sprzedaży przekazuje stowarzyszeniom "Nie jesteś sam" oraz "Ikar", które wspierają środowiska lotnicze, w tym poszkodowanych pilotów i ich rodziny.

Źródło: www.ejozefow.pl

Kontakt

Aeroklub Ziemi Zamojskiej
Mokre 115, 22-400 Zamość
tel. 84 616 92 59

Bank i numer konta

Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta 89 1240 2816 1111 0000 4015 2707

Konto Sekcji Spadochronowej:
Bank PeKaO S.A. o/Zamość
Nr konta: 32 1240 2816 1111 0010 7415 6758

SMS Zgłoszenie zdarzenia
Nasza strona korzysta z plików cookie (ciasteczek) w celu poprawy funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Czytaj więcej …